kontrast

A A A A

czcionka

A A+ A++

VI Powiatowe Manewry Ratownicze

VI Powiatowe Manewry Ratownicze

W dniu 1 lipca 2018 roku w Czaplinku odbyły się VI Powiatowe Manewry Ratownicze, w których udział wzięło łącznie 8 drużyn.

Organizatorem manewrów było Stowarzyszenie ŻAREK, które w ramach realizacji zadania Powiatu Drawskiego w zakresie „Ochrony i promocji zdrowia” pod tytułem „Na zdrowie!” otrzymało dofinansowanie na organizację imprezy.

Manewry zorganizowano przy ogromnym współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemczynie oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Czaplinka i Siemczyna.

Głównym celem organizowanych manewrów było utrwalanie posiadanej wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także nabywanie nowych przydatnych w życiu umiejętności.

Na przygotowanych stacjach ratowniczych zawodnicy zmuszeni byli stawić się czoła różnorodnym sytuacjom odzwierciedlającym sytuacje w wyniku, których obrażeń ciała doznawała jedna lub więcej osób.

Realistyczne pozoracje, krzyk poszkodowanych powodowały, iż każdy uczestnik manewrów mógł poczuć się jak przy prawdziwym zdarzeniu, zaś osoby postronne mogły zobaczyć z bliska jak wygląda udzielanie pomocy medycznej.

Profesjonalna charakteryzacja i ogromne zaangażowanie pozorantów w odgrywanie przydzielonej roli, trudne warunki terenowe nadawały realizmu poszczególnym scenkom.

Największe emocje, a nawet łzy wywołało zdarzenie w trakcie, którego zawodnicy zmuszeni byli udzielać pomocy dzieciom, które w wyniku nieostrożności osoby dorosłej zostały zasypane drewnem opałowym. Ratownicy w pocie czoła musieli odkopać zasypane drewnem dzieci i niezwłocznie przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Na każdej z pięciu stacji ratowniczych grupy udzielające pomocy podlegały ocenie przez sędziego, zaś krytyczne i obiektywne spojrzenie na czynności ratownicze było okazją do wyłapania barków oraz niedociągnięć.

Uczestnicy manewrów w ramach pozoracji musieli udzielać pomocy:

  • dziewczynce ukąszonej przez żmiję, która z uwagi na lokalizację miejsca zdarzenia wymagała transportu w bardzo trudnych warunkach terenowych,
  • motocyklistom, którzy podczas jazdy terenowej spadli ze skarpy i doznali licznych obrażeń ciała,
  • tonącemu mężczyźnie oraz próbującej go ratować kobiecie,
  • kobiecie, która została postrzelona podczas polowania,
  • dzieciom, które w wyniku nieszczęśliwego wypadku zostały przysypane drewnem opałowym.

Po zakończonych manewrach wszyscy uczestnicy zasiedli przy ognisku, gdzie dzielili się przeżyciami oraz wrażeniami z manewrów.

Po krótkiej chwili odpoczynku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. Paweł Dymecki, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim a zarazem Vice Przewodniczący Stowarzyszenia ŻAREK st. kpt. Andrzej Podolak, Komendant Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie st. chor. sztab. Paweł Pawłowski oraz Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP dh Adam Czernikiewicz dokonali podsumowania manewrów dziękując wszystkim za udział, zaangażowanie i miłą atmosferę.

Wśród uczestników manewrów rozlosowano nagrody w postaci profesjonalnego sprzętu ratowniczego i opatrunkowego.

Nie lada urozmaiceniem podsumowania manewrów był wyjazd 4 zastępów straży pożarnej, które uczestniczyły w imprezie do pożaru lasu w okolicach miejscowości Studniczka gm. Czaplinek. Dzięki szybkiej interwencji strażaków pożar udało się szybko opanować i uniknąć poważnych strat.

Wróć